İnönü Üniversitesi Uzaktan Eğtim Merkezi Resmi Web Sitesine Hoş Geldiniz

Ortak Dersler Nelerdir?

Zorunlu Ortak Dersler (5i) Nedir?

üTürk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Yabancı Dil (İngilizce) derslerinin okutulması hakkındaki düzenleme, Yüksek Öğrenim Kanununun (YÖK) 5. Maddesinin (i) bendinde belirtildiği için, Türkiye genelindeki üniversitelerde bu derslere Zorunlu Ortak Dersler (5i) denilmektedir. 

üZorunlu Ortak Dersler, üniversitelerin 1. sınıf (bazı fakültelerde 2. sınıf) öğrencilerine Güz ve Bahar döneminde zorunlu dersler kapsamında verilmektedir. 

ü2013-2014 Akademik Yılından itibaren bu dersler üniversitemizde örgün (sınıf içi) değil; uzaktan eğitim yoluyla bilgisayar üzerinden online (sanal) olarak yürütülmektedir.  

üBu derslerin haftalık ders saatleri ve kredileri şu şekildedir: 
   Yabancı Dil (İngilizce)                            : Haftalık 3 saat (3 kredi)
   Türk Dili                                                      : Haftalık 2 saat (2 kredi)
   Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (AİİT): Haftalık 2 saat (2 kredi) 

üBu derslere, dersin verildiği saatte evden, işten, okuldan vs. her yerden bilgisayar üzerinden canlı olarak katılabilir; dersi veren öğretim görevlisiyle etkileşim kurabilir ya da sistemde kaydedilen bu derslerin videolarını sonradan izleyebilirsiniz.

üZorunlu Ortak Derslere giriş yapabilmek için OBS (Öğrenci İşleri Otomasyonu) kullanıcı adı ve şifrenizi kullanmalısınız. Kullanıcı adınız öğrenci numaranızdır. 

üDerslere katılmak ya da ders videolarını izlemek için İnönü Üniversitesi’nin resmi web sitesinin ana sayfasındaki İNUZEM (İnönü Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi) bölümüne ya da https://inuzem.inonu.edu.tr/web/index.php adresine girebilirsiniz.

üİNUZEM sayfasına girdikten sonra, OBS (Öğrenci Bilgi Sistemi) butonuna tıklayarak ya da http://lms.inonu.edu.tr/ adresinden bu derslere sanal katılım sayfasına girebilirsiniz.

üSite üzerinden uzaktan eğitim şeklinde olacak olan dersleriniz için yoklama, devam takibi yoktur. Sadece Vize, Final ve diğer sınavlara bizzat katılmanız şartı vardır.

üVize sınavı Çevrim içi (Online) olarak yapılacaktır. 

üFinal sınav tarih ve yerinizi kayıt yaptığınız bölüm öğrenci işlerinden veya bölümünüz web sayfasında yayınlanacak olan duyurulardan öğrenebilirsiniz.

ü Final ve Bütünleme sınavlarınız test usulü olup sorular optik formlara cevaplandırılacaktır.

üSınavlar, Ortak Sınav şeklinde Tek Oturumda yapılmaktadır. Bu sınavlarda 3 ders için (AİİT, Türk Dili ve Yabancı Dil) tek soru kitapçığı ve tek optik form kullanacaksınız.

üSınavlarda TC Kimlik Numaranızı mutlaka optik forma işaretlemelisiniz; aksi takdirde sınavınız değerlendirilmeyecek ve notunuz OBS’de ‘Sınava Girmedi’ (GR)olarak görünecektir.

üOptik formlarda her ders için "bir tek" cevaplama / işaretleme sütunu vardır.

üHer dersin cevaplarını optik formdaki ilgili sütuna işaretlemelisiniz; aksi halde sınavınız ‘0’ (sıfır) olarak değerlendirilecektir.

üÜniversitemiz (www.inonu.edu.tr) ve İNUZEM’in web sayfalarını (https://inuzem.inonu.edu.tr/web/index.php) ziyaret ederek akademik takvime göre kayıt/sınav tarihleri gibi önemli bilgileri öğrenmeyi unutmayınız. 

üZorunlu Ortak Derslerin kayıtlarının danışman hocanız tarafından doğru yapıldığından emin olunuz; aksi halde bu derslere canlı katılım yapamazsınız ve bu derslerle ilgili sınav notlarınızı Not Otomasyon Sisteminde (OBS) göremezsiniz.